Новини
Нарушения в болниците откри НЗОК при проверки
23 април 2014 | 23:16 | факти бг
Извършени са много нарушения и изводът е, че трябва да се правят комплексни проверки. Това заяви пред журналисти управителят на НЗОК Румяна Тодорова, по повод данните от извършените планирани проверки от януари до март.
Проверките са установили, че общопрактикуващи лекари издават фиктивни направления към специалисти, съществува съмнително качество на лечение на всички нива в здравната система, както и подозрително висок прием на пациенти в болниците, съобщи Тодорова и добави, че прокуратурата ще проверява лекарските практики оттук нататък.
До края на март са извършени общо 1457 проверки, като 829 от тях са медицински, а 628 - финансови. Проверени са 136 лечебни заведения и са констатирани 1570 нарушения.
Най-често срещаните нарушения са свързани с хоспитализациите на пациентите. Като това са най-често случаите с по клинични пътеки 52, 138, 96, 26, 30, 91 - остра и изострена хронична сърдечна недостатъчност, лечения на глаукома, съдови заболявания на окото и неперфоративни травми, гнойно-възпалителни заболявания на бронхо-белодробната система, заболявания на горния гастроинтестинален тракт и заболявания на тънкото и дебелото черво, бронхопневмония и бронхит. Нарушенията са свързани с лечение по по-скъпа клинична пътка и наднастаняване на пациенти.
След проверките НЗОК е наложила санкции за около 1.5 млн. лева на болниците. Освен глоби сумата включва и парите, които няма да бъдат изплатени на лечебните заведения заради неизпълнения или злоупотреби с дейност, съобщи още управителят на касата.
Тя даде и конкретни примери за нарушения. В МБАЛ „Св. Иван Рилски 2003” в Дупница е регистрирана съмнителна почти „епидемия” на пациенти с остра левокамерна слабост – кардиална астма. Севлиевската МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” регистрирала 243 пациенти с бронхопневмония и бронхиолит за месец на легла, които могат да поемат не повече от 175 души.
В три от терапевтичните отделения на софийската онкология всички пациенти са били изписани още на 17 април. "Тук ще задам въпрос на здравното министерство. Редно ли е една болница да затвори отделение? Болницата трябва да лекува 24 часа. И другият въпрос е, който за мен е по-важният - наистина ли всички онкоболни са в такова състояние, което позволява да бъдат лекувани вкъщи", попита Тодорова.
По празниците внезапно са били проверени 191 отделения в 37 лечебни заведения за болнична помощ в страната, от които нарушения има в 38%. Най-често нарушение, установявано при тях, е, настаняване на пациенти в болниците без нужда. Установено е, че много пациенти са били приети само по документи, като хората ги е нямало в отделенията. Това е начин да се източва касата, смята Тодорова.
Изключително висок е броят на децата, приети в болници, както и на хората за хирургично лечение при животозастрашаващи инфекиции, посочи управителят на НЗОК. В резултат след първите три месеца на годината за похарчени половината пари по това перо.
Друг проблем на НЗОК в момента е с напускането на кадри, привлечени от болниците с високи заплати, за работа в т.нар. "отделения за борба с касата". Тяхната роля е да изготвят отчетите за касата, така че те да не предизвикват подозрения.
Тодорова изрази мнение, че стандартите за работа трябва да се пренапишат основно, като се следи пътят на пациента. Това е и вариант за корекция на клиничните пътеки, които сега са раздути или неточни, но касата няма право на такива промени.
Тя даде пример със западни практики, при които има четири нива на специализираност на болниците, докато в България всяко лечебно заведение се опитва да покрие всички пътеки, за да получава пари по тях. Така се получава, че НЗОК издържа болниците, а не пациентите, допълни Румяна Тодорова.